עבודה בתחום המחשבים בישראל - שאלות נפוצות

עבודה בתחום המחשבים בישראל - שאלות נפוצות


כיצד למצוא עבודה בתחום המחשבים בישראל


שם המסמך: CJIFAQ.HTM - גרסת היפר-טקסט
מהדורה: ספטמבר 2000
נוצר לראשונה: יוני 1993

מאת: יעקב ריצ'מן
העורך/מו"ל של CJI
מעלה אדומים

תרגום לעברית: נחום שרשבסקי תרגום ועריכה, 5139-643-02, nasher@actcom.co.il


מסמך זה נמצא באתר האינטרנט של CJI בכתובת:
www.cji.co.il
אנא כלול כתובת אינטרנט זאת אם אתה מעביר או מפרסם מסמך זה בחלקו או בשלמותו.

כל הזכויות שמורות ליעקב ריצ'מן, 2000 jrichman@jr.co.il


התוכן של השאלות הנפוצות של CJI - הקדמה + 37 שאלות

 

מסמך זה כתוב בלשון זכר מטעמי נוחיות בלבד. כל האמור בו מתייחס לנשים ולגברים כאחד.


הקלק על שאלה או פשוט השתמש במקש "חץ למטה"


0. הקדמה

1. האם אני צריך לדעת עברית כדי לעבוד במחשבים בישראל?


2. אני גר עדיין מחוץ לישראל. האם לשלוח את הרזומה שלי לחברות בישראל?

3. האם הרזומה שלי צריך להיות בעברית?

4. האם לפרסם את הרזומה שלי באינטרנט?

5. כיצד עלי לשלוח בדואר אלקטרוני את הרזומה שלי?

6. שלחתי את הרזומה שלי לחברה X, מה עכשיו?

7. איך חברות השמה בישראל?

8. מישהו אמר שאם אשלם לו סכום כסף מסוים, הוא ימצא לי עבודה. האם לשלם לו?

9. היכן אני מתחיל לחפש עבודה בישראל?

10. האם קיימים באינטרנט מקורות לחיפוש עבודה בישראל?

11. האם ישנם באינטרנט מסדי נתונים ישראלים של משרות?

12. פרט למסדי נתונים של משרות באינטרנט, האם יש דרכים אחרות למצוא חברות דרך האינטרנט?

13. כיצד אני יכול לעקוב אחרי "תעשיית המחשבים" הישראלית?

14. האם יש בישראל כתבי עת / עיתונים מיוחדים בנושא המחשבים?

15. האם ממוקמות בישראל חברות מחשבים בינלאומיות גדולות?

16. יופי! האם זה אומר שעלי למצוא עבודה באחת מהחברות האלו בארץ שלי ואז לבקש העברה לישראל כאשר אני עולה לישראל?

17. רבות מהמשרות במודעות מיועדות לאנשי מקצוע היודעים ++C ,C, חלונות, TCP/IP, יוניקס, אורקל, SQL, רשתות מקומיות (LAN), רשתות רחבות (WAN) וכו'... בששת השבועות האחרונים לא ראיתי שום מודעות המתייחסות לכישורים שלי. האם זה אומר שלעולם לא אמצא עבודה?

18. באלו מקומות נוספים לחפש עבודה?

19. היכן אני מוצא מידע על ירידי תעסוקה ותערוכות/ ועידות מחשבים בישראל?

20. קראתי על העלייה הרוסית ושהאבטלה היא בסביבות 8%. האם זה נכון? כיצד זה משפיע על חיפוש העבודה שלי?

21. האם יש אפליה בעבודה בתחום המחשבים בישראל?

22. האם אפשר להשיג עבודה הקשורה במחשבים ללא תואר במדעי המחשב או בהנדסת מחשבים?

23. זה עתה סיימתי את לימודי ואין לי ניסיון. בחברות בהן התראיינתי רוצים ניסיון. מה אני יכול לעשות?

24. לגבי קורסי הסבה, האם אני ממליץ עליהם למי שמעוניין להחליף מקצוע למחשבים?

25. סוף סוף התקבלי לראיון הראשון שלי. הוא נקבע לשעה 10:00. מה עלי לעשות?

26. האם אני יכול לדבר באנגלית בזמן הראיון?

27. האם ראיונות עבודה שונים בישראל מבארצות אחרות?

28. פרט לראיון באיזה נשק סודי הישראלים משתמשים כדי לראות אם אתה מתאים לעבודה?

29. מה עוד להביא לראיון?

30. לאיזו משכורת אני יכול לצפות מעבודה בישראל?

31. איזה עוד הטבות כספיות יש פרט למשכורת הבסיס?

32. פרט לחופשות, מה עוד יש?

33. מה קורא כשיוצאים לשלושים יום מילואים? האם מקבלים שכר?

34. מדוע לא לעבד במחשבים בצבא? שמעתי שהרבה חברות הזנק בישראל מנוהלות על ידי קציני צה"ל לשעבר.

35. אני גר בירושלים אבל נוסע כל יום לעבודה בתל אביב. האם זה מצב נורמלי?

36. אילו פארקים טכנולוגים נוספים יש בישראל? האם לבקר בהם לעבור מחברה לחברה עם הרזומה שלי?

37. אני מחפש עבודה כבר 6 חודשים ובא לי לעזוב את הארץ.


הקדמה

שוק העבודה בתחום המחשבים בישראל הוא טוב מאוד. אם תפתחו את מדורי הדרושים של סוף השבוע בעיתונים הגדולים בישראל, תמצאו מאות משרות בתחום המחשבים. למעשה, רוב מודעות המשרות כיום הן משרות בתחום המחשבים. כשמסמך זה פורסם לראשונה בשנת 1993, האינטרנט לא היה זמין בישראל לקהל הרחב. כיום האינטרנט נפוץ וקיימים מקורות רבים, בעברית ובאנגלית, עבור מחפש העבודה.

מסמך זה של שאלות נפוצות ודו"ח המשרות השבועי של CJI ייתנו לך סקירה כללית טובה על מה שקורה בשוק העבודה בתחום המחשבים בישראל. זאת אינה רשימה כוללת אבל היא תעניק לקוראים יתרון התחלתי בתהליך חיפוש העבודה שלהם. אל תקבל רושם מוטעה מכל המידע המוצע. זו עבודה קשה למצוא את העבודה הראשונה שלך בישראל. אולם אם אתה מתמיד וגמיש תמצא אותה. זכור שמציאת עבודה בישראל היא כמו כל דבר אחר הקשור בעלייתך לישראל. אם הייתה לך בעיה לתאר את עבודתך בראיונות בחו"ל קרוב לוודאי שתהיה לך אותה הבעיה כאן אם לא תעבוד על זה. ישראל היא ארץ הניסים אבל אל תסמוך רק עליהם במציאת עבודה.

לוותיקים בארץ ולילידי ישראל, מסמך זה עשוי לעזור לכם בחיפוש העבודה שלכם או לעזור לכם לסייע לאחרים במציאת העבודה הראשונה שלהם. המידע מכוון ומותאם לעולה החדש, אולם יש בו מידע שימושי רב בשביל כולם.

על תתייחס לכל מה שכתוב פה כאל תורה מסיני. אפשר שאני טועה בכמה מקרים או ייתכן שאני מתבונן במצב באופן סובייקטיבי. דבר עם כמה שיותר אנשים בתחום והסק מסקנות בעצמך.

מסמך השאלות הנפוצות כולל 37 שאלות ותשובות המכסות את רוב השאלות שאנשים עשויים לשאול לגבי חיפוש עבודה בישראל.

משוב יתקבל בברכה!

חזור להתחלה

שאלה 1. האם אני צריך לדעת עברית כדי לעבוד במחשבים בישראל?

 החדשות הטובות הן שבשנים האחרונות חברות אמריקאיות רבות הקימו בישראל חברות בת למחקר ובדרך כלל הם דורשים ידיעת אנגלית ולא עברית. הפיתוח עבור קהל האינטרנט העולמי נעשה באנגלית. רוב ספרי ההדרכה הטכניים הם באנגלית.
אולם (ידעת שזה יבוא) רוב המשתמשים הישראלים הם דוברי עברית וייתכן שחבריך לעבודה והמנהל שלך ירצו להשתמש בעברית. לכל תפקיד הדורש אינטראקציה עם משתמשים מקומיים תידרש רמה מסוימת של עברית בסיסית. רוב העולים מבלים את 5-4 החודשים הראשונים בישראל בתוכנית של אולפן שבמסגרתה הם לומדים עברית.
כשאנשים שואלים אותי מהו הדבר השימושי לעשות לפני העלייה, אני עונה בפשטות רבה: למד ותרגל עברית. אם ברצונך ללמוד כמה ממונחי המחשוב בעברית, קיים מילון אנגלי-עברי מקוון המכיל 400 מונחי מחשוב. הכתובת:
www.dictionary.co.il

חזור להתחלה

שאלה 2. אני גר עדיין מחוץ לישראל. האם לשלוח את הרזומה שלי לחברות בישראל?

לדעתי, תקבל 95% מהצעות העבודה רק כשתגור בישראל. אל תצפה שיחזרו אליך בטלפון או בדואר אלקטרוני אם כתובתך הנוכחית היא מחוץ לישראל. כשאתה מגיע לישראל וודא שברזומה שלך נכלל מספר טלפון שבו תוכל לקבל הודעות (אישית או באמצעות משיבון). "רציתי לראיין אותו אבל לא יכולתי למסור להם את ההודעה".

חזור להתחלה

שאלה 3. האם הרזומה שלי צריך להיות בעברית?

לדעתי, הרזומה שלך לתחום המחשבים יכול להיות באנגלית. אם אתה שולח את הרזומה שלך למחלקת משאבי אנוש, אני ממליץ מאוד לצרף מכתב נלווה קצר בעברית, 10-8 שורות, ולכתוב בו מי אתה, מה אתה מחפש וכיצד אתה יכול לעזור לחברה. אם מחלקת משאבי אנוש (שאולי היא מוצפת בעבודה) לא תוכל להבין בקשר לאיזו משרה אתה פונה, הם עלולים להעביר את הרזומה שלך לאדם או למחלקה הלא נכונים.

אם אתה מחליט לתרגם את הרזומה שלך לעברית, תרצה אולי לצרף את הנוסח האנגלי. וודא שישראלי המבין במחשבים עובר על הרזומה. ראיתי יצירות של תרגום טכני מאוד מצחיקות / עצובות. אם אינך מאמין לי, לך לקולנוע הקרוב, צפה בסרט מצחיק אנגלי או אמריקאי וקרא את כתוביות התרגום.

אני מניח שרוב האנשים הקוראים מסמך זה יודעים כיצד לכתוב ולשכתב רזומה. אם אינך יודע, לך והשג עזרה. אורך הרזומה ומה צריך ולא צריך לכלול בו, והפורמט, כל אלה נתונים לוויכוח בכל העולם. אמריקאים נוטים להתחיל מהמשרה הנוכחית אחורה ואז לרשום השכלה וקורסים. הישראלים נוטים לעשות בדיוק את ההפך וגם לרשום מקומות עבודה מהישן ביותר לנוכחי. אני 16 שנים בישראל ואני נוטה לדבוק בצורה האמריקאית. אל תקטלו אותי, אני יודע שאולי זה רזומה מצפון מזרח ארה"ב.

חזור להתחלה

שאלה 4. האם לפרסם את הרזומה שלי באינטרנט?

לא! למחלקת משאבי אנוש אין זמן להפסיק את מה שהם עושים ולגשת לאינטרנט. וגם, בהרבה חברות ייתכן שלא נתנו למשאבי אנוש גישה לאינטרנט והאתר שלך יכול להיות לא זמין בדיוקכאשר הם מסתכלים. ייתכן גם שתהיה להם בעיה להדפיס את אתר האינטרנט הצבעוני שלך לצורך תיוק.
אם אתה מעצב אתרי אינטרנט או גרפיקאי אתה צריך בהחלט להזכיר את הכתובת (URL) של יצירתך ברזומה שלך. אולם, את הרזומה עצמו יש לשלוח בדואר, בפקס או בדואר אלקטרוני.

חזור להתחלה

שאלה 5. כיצד עלי לשלוח את הרזומה שלי בדואר אלקטרוני?

כל רזומה באנגלית יכול להישלח כהודעת טקסט פשוט. אם אתה רוצה, אתה יכול לשלוח גרסה מהודרת יותר מצורפת כקובץ rich text format - RTF - או וורד (גרסה 6 או 7). ייתכן שלמשאבי אנוש אין מעבדי תמלילים אחרים או את הגרסה החדשה ביותר של וורד.
בדוק תמיד שאין בקובץ שלך וירוס לפני שאתה שולח אותו. ראיתי אנשים ששלחו רזומה נגוע בווירוס ואחרי זה התפלאו מדוע לא מזמנים אותם לראיונות. אם אתה שולח רזומה בעברית, שלח אותו תמיד כקובץ וורד או RTF מצורף. ציין בהודעת הדואר האלקטרוני הרגילה, באנגלית, איזה סוג קובץ אתה מצרף. לחברות רבות אין תמיכת עברית בתוכנות הדואר האלקטרוני שלהם וטקסט העברי שאתה מקליד בהודעה יופיע על המסכים שלהם כזבל. בגלל מספר מסמכי הרזומה שהם מקבלים, קרוב לוודאי שהם לא ישלחו לך הודעה לשלוח את הרזומה שלך שוב.
אני גם ממליץ מאוד לא לשלוח את הרזומה שלך למאה חברות בכל פעם (לפחות לא עם רשימת תפוצה גלויה). הוא יקבל תשומת לב בדיוק כמו הזמן שלקח לך לשלוח אותו במשלוח המוני.

חזור להתחלה

שאלה 6. שלחתי את הרזומה שלי לחברה X, מה עכשיו?

חכה 10 ימים ואז התקשר למחלקת כוח אדם ושאל שאלה אחת פשוטה בעברית. אתה יכול לתרגם את זה ולהתאמן על ידי חיוג ודיבור עם השעון הדובר של בזק (155):
"שלחתי לכם את הרזומה שלי בשבוע שעבר, האם קיבלתם אותו?"
שאלה פשוטה צריכה להביא לתשובה פשוטה, נכון?
כאשר תתקשר למחרת יש לקוות שהם ימצאו את הרזומה ויגידו לך אל מי להתקשר שוב ומתי. אל תתייאש. חזור והתקשר עד שתקבל תשובת כן או לא לגבי ראיון. נהל מעקב: עם מי דיברת ומתי התקשרת לכל חברה. זכור שיש להשקיע עבודה כדי למצוא עבודה. לפעמים קשה מאוד להשיג את אנשי משאבי אנוש. אל תוותר. אם אתה שולח רזומה ל-50 מקומות ומקבל רק 10 תשובות, לא תוכל לדעת עם המכתבים האחרים הגיעו בכלל לאדם המתאים. המעקב הטלפוני חשוב מאוד. אם אין לך את מספר הטלפון, חפש אותו במדריך הטלפונים או באתר האינטרנט של החברה.

חזור להתחלה

שאלה 7. איך חברות ההשמה בישראל ?

כמו במקומות אחרים משלם להם המעסיק.
אבל אל תסמוך עליהם במציאת העבודה הראשונה שלך בישראל (בייחוד אם אין לך ניסיון). אם אתה מחליט להשתמש בחברת השמה, שאל האם אתה יכול לראות את רשימת הלקוחות אליהם הם שולחים את הרזומה שלך.
נסה לוודא שהם אינם משכתבים את הרזומה שלך ושולחים אותו למאה לקוחות ללא הבחנה. ישראל אינה גדולה כל כך וייתכן שאתה, חברת ההשמה הזאת וחברת השמה אחרת שלחתם לאותו המעסיק הפוטנציאלי שלוש גרסאות שונות של הרזומה שלך. הרזומה האמיתי, נא לקום!
אני מאמין שעליך לנסות תחילה ליצור קשר עם חברות בעצמך ואם זה לא מצליח, פנה לחברת השמה. לחברות השמה מסוימות יש משרות שלא מפרסמים אותן בעיתונים. משרות ניהול בכירות נמצאות בקטגוריה זאת. כמו כן, משרות בהן המנהל עדיין אינו יודע שמחליפים אותו אינן מתפרסמות בעיתון.
אם אתה מחליט לפנות לחברת השמה, קבל המלצות מאנשים אחרים בתחום המחשבים. ישנה רשימה של חברות השמה בישראל שיש להן אתרי אינטרנט בכתובת:
www.jr.co.il/aliyah/jobs-ag.htm

חזור להתחלה

שאלה 8. מישהו אמר לי שאם אשלם לו סכום כסף מסוים, הוא ימצא לי עבודה. האם לשלם לו?

בשום פנים ואופן לא! כמו בכל הארצות, יש כאן כמה נוכלים. לא נתקלתי בכזה, אבל קבל את עצתי בכל מקרה.

חזור להתחלה

שאלה 9. היכן אני מתחיל לחפש עבודה בישראל?

בשני העיתונים הגדולים בישראל (ידיעות ומעריב) יש כמה מדורי דרושים בעיתוני יום ששי. גם בהארץ ובמקומונים (כמו כל העיר בירושלים) יש מדורי דרושים מיוחדים של היי-טק. בכל יום ששי נתון יש מאות מודעות של משרות במחשבים. חברות רבות לא מפרסמות בכל העיתונים בו-זמנית. אתה גם לא צריך לקנות את כל העיתונים. בקש משכן או חבר שישמור לך את מדורי הדרושים. זה לא ישנה כלום אם תקבל את המודעות האלו יום-יומיים מאוחר יותר ותחסוך כסף אם אינך קורא את העיתונים עצמם. גם ספריות ציבוריות רבות בישראל מקבלות את עיתוני סוף השבוע. אם אתה מתקשה לקרוא את המודעות בקש מהמורה שלך באולפן לשבת אתך 15 דקות בשבוע ולעבור על המודעות. אני בטוח שהוא לא יתנגד וזה יעזור גם לתלמידים אחרים.

חזור להתחלה

שאלה 10. האם קיימים באינטרנט מקורות לחיפוש עבודה בישראל?

קיימים מקורות רבים באינטרנט לחיפוש עבודה. רוב המקורות הם בעברית אבל רבים הם באנגלית. כמו כן, לרוב חברות ההיי-טק בישראל יש אתרי אינטרנט ולכמה מהם יש אפילו מדור "משרות" או "הצטרף אלינו" בהם מפורטות משרות פנויות בישראל. בדוק תמיד את תאריך המשרות או מתי הן פורסמו.

חזור להתחלה

שאלה 11. האם ישנם באינטרנט מסדי נתונים ישראלים של משרות?

קיימים באינטרנט בסביבות 20-15 מסדי נתונים ישראלים של משרות. 4-3 מהם אכן שווים סריקה שבועית קבועה. רבים הם בעברית בלבד אבל כמה הם בעברית ובאנגלית. בהשתמשך במסדי הנתונים שבאינטרנט הקפד על כללים אלו:


א. בדוק תמיד את התאריך של המשרה המפורסמת. אם התאריך מוקדם מ-60 יום המשרה עשויה להיות פנויה / תפוסה. אם בכל המשרות מופיע התאריך של היום, אל תסמוך על התאריך.

ב. שלח תמיד את הרזומה שלך אל החברה המפרסמת את המשרה. אם אין שם פרטים איך ליצור קשר, חפש אותם באתר האינטרנט של החברה. אם אינך מכיר את אתר האינטרנט של חברה X, נסה X.com או X.co.il
אל תשלח את הרזומה שלך אל כתובת אחת של אתר משרות שיעביר אותו אל החברות. מדוע?
ראשית כל, לעולם לא תדע אם הוא באמת הגיע לשם או לא. כמה מהמערכות שבאינטרנט ינסו למכור את הרזומה לחברה תמורת תשלום גבוה. לאחרות יכולות להיות בעיות "המאבדות" את הרזומה שלך בחור שחור טכני.
אם אתה רוצה שמישהו "ימכור את הרזומה שלך" פנה לחברת השמה שתתן לך ולרזומה שלך תשומת לב אישית.

ג. יש לך סיכוי טוב יותר לנהל מעקב כשאתה שולח ישירות את הרזומה שלך בדואר אלקטרוני מאשר כשאתה סומך על מערכת.

רשימה של מסדי נתונים ישראלים באינטרנט נמצאת בכתובת:
http://www.jr.co.il/aliyah/jobs-db.htm

חזור להתחלה

שאלה 12. פרט למסדי נתונים של משרות באינטרנט, האם יש דרכים אחרות למצוא חברות דרך האינטרנט?

קיימות מספר רשימות ממשלתיות ושל חברות פרטיות הקשורות לחברות הזנק, פיתוח וחברות הקשורות לייצוא. להלן כמה מהן:

מכון היצוא הישראלי (עברית ואנגלית)
www.export.gov.il

המדריך של Dun and Bradstreet ישראל
www.dandb.co.il

האיגוד הישראלי לאלקטרוניקה
www.iaei.org.il

מדריך חברות ההזנק בישראל
www.start-ups.co.il

מדע וטכנולוגיה בישראל
http://www.science.co.il

רשימה אלפביתית/גיאוגרפית של למעלה מ-500 חברות:
www.cji.co.il/alpha.htm

רשימות שונות של חברות לפי ענף:
www.jr.co.il/aliyah/jobs-co.htm

כתובות / מקורות עסקיים שימושיים אחרים:
www.jr.co.il/hotsites/i-busin.htm

חזור להתחלה

שאלה 13. כיצד אני יכול לעקוב אחרי "תעשיית המחשבים" הישראלית?

קיימים מספר עיתוני אינטרנט המוקדשים להתפתחויות כלכליות בישראל. רבים מעודכנים כל יום. הכרזות על מוצרים, התפתחויות פיננסיות חדשות, השתלטויות, חברות חדשות והנפקות לציבור (IPO's) הם רק כמה סוגים של ידיעות היכולות להוביל למשרות חדשות. מעניין לציין שרבות ממודעות הדרושים המשתרעות על עמוד שלם בעיתוני יום ששי בדרך כלל באות לפני או מייד אחרי הודעה חשובה של החברה.
יש רשימה ארוכה (מדור אנגלי ומדור עברי) של העיתונים היומיים והשבועונים בכתובת:
www.jr.co.il/hotsites/i-news.htm

אני גם מפרסם ידיעות מעניינות בתחום בעמוד החדשות של CJI:
www.cji.co.il/news.htm

חזור להתחלה

שאלה 14. האם יש בישראל כתבי עת / עיתונים מיוחדים בנושא המחשבים?

"אנשים ומחשבים" מוציאים לאור את המהדורה הישראלית השבועית של Information Week. זהו מקור בעל ערך למצוא אילו חברות עובדות על איזה פרוייקטים ומי מפתח פרוייקטים חדשים. מספר הטלפון: 5858-638-03
אתר האינטרנט שלהם:
www.enet.co.il

גם "רשת תקשורת" הוא דו-שבועון נפוץ מאוד שמוצא לאור על-ידי "מירב-קורן".
מספר הטלפון: 7920-900-03
אתר האינטרנט שלהם:
www.merav.co.il

חזור להתחלה

שאלה 15. האם ממוקמות בישראל חברות מחשבים בינלאומיות גדולות?
כמעט לכל יצרני החומרה והתוכנה הנפוצים יש משרדים בישראל. למעשה, לחברות זרות רבות יש מרכזי פיתוח או מפעלי ייצור בישראל. בכללן: אינטל, מיקרוסופט, IBM, מוטורולה, סאן, נשיונל סמיקונדקטור, Texas Instruments, סיסקו, 3Com - ואלה רק כמה מהן.

חזור להתחלה

שאלה 16. יופי! האם זה אומר שעלי למצוא עבודה באחת מהחברות האלו בארץ שלי ואז לבקש העברה לישראל כאשר אני עולה לישראל?

זאת יכולה להיות דרך נהדרת לעלות לישראל. קרוב לוודאי שתוכל לשכנע את החברה לשלם עבור הוצאות המעבר שלך. ראיתי מקרים כאלו. רעיון גדול אבל על תסמוך עליו. זהו היוצא מהכלל. אם אתה מבסס את עלייתך על מצב חלומי זה קרוב לוודאי שייקח לך הרבה מאוד זמן לעלות. רוב האנשים קודם עולים ואחר כך מוצאים עבודה. ככה זה.

חזור להתחלה

שאלה 17. רבות מהמשרות במודעות מיועדות לאנשי מקצוע היודעים ++C ,C, חלונות, TCP/IP, יוניקס, אורקל, SQL, רשתות מקומיות (LAN), רשתות רחבות (WAN) וכו'... בששת השבועות האחרונים לא ראיתי שום מודעות המתייחסות לכישורים שלי. האם זה אומר שלעולם לא אמצא עבודה?

שלא יעלה על דעתך! לחברות יש דרכים רבות לחיפוש עובדים. אל תסתמך על מודעות כאמצעי היחידי למציאת משרות.

חזור להתחלה

שאלה 18. באלו מקומות נוספים לחפש עבודה?

אתה יכול לפעול בכיוונים רבים כדי למצוא עבודה. כיוון אחד רציני הוא קשירת קשרים. דבר עם כמה שיותר אנשים מהתחום. זכור שאת רוב המשרות מפרסמים בתוך החברה לפני שמפרסמים את המודעות. מצא איש קשר בחברה בה אתה מעוניין ובקש ממנו למצוא עבורך מידע. המילה "פרוטקציה" היא מילת קסם בישראל. זה לא כמו "פרוטקשן" של המאפיה אבל הרעיון של המשפחה המורחבת קיים. פעם בימים עברו, אם הכרת את אחותו של הבן-דוד של החבר של הגיס שהוא מתכנת בחברה X זה היה מקדם אותך בקבלת המשרה. כיום הדברים שונים ובגישה הזאת לא תשיג את המשרה. אבל, ייתכן שתשיג ראיון.
הנה זווית חדשה לגמרי לחיפוש עבודה בנישה שלך. אם אינך רואה מודעות לגבי חבילת התוכנה שלך או החומרה שלך, נסה למצוא מי מייבא או תומך בחבילה בישראל. התקשר אליהם. דבר עם התמיכה או השיווק וברר מתי מתקיימים הוועידה או הסמינר הבאים. אתה מנסה למצוא מיהם המשתמשים (החברות). אנשי המכירות והשיווק אולי לא יתנו לך את רשימת הלקוחות, אבל אנשי התמיכה עשויים לומר לך את שמות החברות הגדולות ולמי יכולות להיות משרות פנויות. זכור תמיד להודות לאנשי התמיכה. כל היום צועקים עליהם ואם תהיה נחמד אליהם תגיע רחוק!
אם חברה נמצאת בתערוכה נסה לדבר עם האנשים כשהעניינים רגועים (מוקדם בבוקר זה הזמן הטוב ביותר). כשעמוס או כשהם עייפים אחרי יום ארוך, הסיכויים שלך ליצור קשר טוב הם לא כל כך טובים.

חזור להתחלה

שאלה 19. היכן אני מוצא מידע על ירידי תעסוקה ותערוכות/ ועידות מחשבים בישראל?

ירידי תעסוקה הם מקום טוב מאוד לפגוש חברות. הם שם כדי לפגוש אותך. אתה יכול לפגוש עשרות בפעם אחת והם לא יכולים להגיד לך להתקשר שוב עד שימצאו את הרזומה שלך. אם היריד הוא מעשר בבוקר עד שמונה בערב אל תופיע בשעה 7:55 בערב. תן לעצמך ארבע עד חמש שעות לעמידה בתור ולהתראיין. זכור שלקראת הערב המראיינים עשויים להיות עייפים.
ישנם 2-3 ירידי תעסוקה גדולים במשך השנה במרכז הירידים (גני התערוכה) בתל אביב. בסביבות מאי-יוני יש ירידי תעסוקה באוניברסיטאות הפתוחים בדרך כלל לכולם. בהתאם למספר החברות ביריד, הבא לפחות 40-50 עותקים של הרזומה שלך והתלבש בהתאם. אין צורך בעניבה לראיונות עבודה בישראל. גם ג'ינס קרוע אינו מתאים.
כמה מתערוכות המחשבים הפופולריות בישראל: אינפוטק, קומדקס, אינטרנט וורלד, FIS, ועידות ILA, ועידת האינטרנט השנתית, דקוס (קומפאק), טלקום, וכו'...
אני מנסה להחזיק רשימה מעודכנת של ירידי תעסוקה ותערוכות מחשבים בישראל בכתובת:
www.cji.co.il/events.htm

חזור להתחלה

שאלה 20. קראתי על העלייה הרוסית ושהאבטלה היא בסביבות 8%. האם זה נכון? כיצד זה משפיע על חיפוש העבודה שלי?

האבטלה היא אולי 8% אבל לדעתי הסטטיסטיקה (שאותה אני לא יודע בדיוק) בוודאי תראה שתחום המחשבים בכלל לא קרוב לזה. כן, ישנם מתכנתים רוסיים המחפשים עבודה אבל הניסיון שלהם הוא אולי לא מה שמעסיק נתון מחפש. מניסיוני הרבה יותר קל ל"מערבי" היודע כיצד לכתוב רזומה, להתראיין ולהסביר על הפרוייקט שעליו עבד למצוא עבודה. העולה "המערבי" בדרך כלל אינו צריך ללמוד כיצד "למכור את עצמו". כמו כן בחברות ישראליות רבות מכירים את החברה שבה עבדת ויכולים בקלות לבדוק את ההמלצות שלך. הציוד ומערכות ההפעלה איתם עבדת הם כמו אלו שבישראל. זה לא תמיד כך לגבי ארצות מזרח אירופאיות. גם אם העברית שלך "חלודה", האנגלית שלך טובה מאוד. אני לא מנסה לזלזל במתכנתים או מקצועני המחשב ממזרח אירופה. פגשתי רבים היודעים את עבודתם היטב ויכולים להסביר את עצמם היטב והם מתכנתים טובים מאוד. למעשה, רוסים שפגשתי כשחיפשו עבודה עובדים עכשיו ומצליחים היטב. אני רק אומר שבאופן כללי להם קשה יותר למצוא את העבודה הראשונה שלהם בישראל.

חזור להתחלה

שאלה 21. האם יש אפליה בעבודה בתחום המחשבים בישראל?
האם מין וגיל משנים?
(לא לזה התכוונתי... אנחנו מדברים פה על עבודה)

רשמית, לפי החוק, לא צריכה להיות אפליה; בפועל יש. לדעתי, אם גילך מעל 35, בתחום המחשבים בישראל זה נעשה קצת יותר קשה למצוא עבודה חדשה. אני לא חושב שבחברות ישראליות מעריכים אנשים עם +10 שנות ניסיון כמו בארצות הברית. היוצא מהכלל הוא כשיש לך מיומנות טכנית שקשה למצוא. וכן, אנשי מכירות או שיווק שצברו קשרי מכירות/ לקוחות עשויים להביא לחברה מידע ייחודי שיכול להיות בעל ערך.
במשרות טכניות, חברות רבות יעדיפו לקחת מישהו עם 3-2 שנות ניסיון מאשר לקחת מישהו עם 10 שנות ניסיון. לך תבין למה! יכול להיות שזה הכסף אבל זה לא תמיד המקרה. אפילו המנהלים נוטים להיות מתחת לגיל 35. מנהלים בכירים יכולים להיות מבוגרים יותר. אני מקווה שהמצב ישתנה ככל שחברות אמריקאיות רבות יותר יתמקמו פה.
שוב, אני לא אומר שאם אתה מעל גיל 35 לא תמצא עבודה. אני רק אומר שזה נעשה קשה יותר אם אין ביקוש לכישוריך.

הבעיה השניה בישראל היא אפליית נשים בשכר. חברות ישראליות רבות אינן נותנות לנשים שכר שווה עבור אותה עבודה שמבצעים גברים. זה לא הוגן. המגמה משתנה אבל זה ייקח זמן. ישנם שלושה מאמרים על נשים בכוח העבודה בעמודי חדשות CJI שלי:
"לגעת בתקרת הסיליקון"
www.cji.co.il/cji-n117.txt
"משכורות ממוצעות"
www.cji.co.il/cji-n099.txt
"נשות קריירה מתעמתות עם תקרת הסיליקון"
www.cji.co.il/cji-n087.txt

חזור להתחלה

שאלה 22. האם אפשר להשיג עבודה הקשורה במחשבים ללא תואר במדעי המחשב או בהנדסת מחשבים?

למשרות רבות הקשורות למחשבים נדרש התואר המלא. לכמה אפילו נדרש תואר שני. אולם, למשרות רבות ייקחו מישהו עם שנה אחת של ניסיון אם כישוריו טובים מאוד ומבוקשים. יש גם חברות שהחלו להעסיק סטודנטים בשנה השלישית או הרביעית של לימודי התואר.
ישנן משרות אחרות בתחום המחשבים שבהן מעריכים ניסיון כמו (או אפילו במקום) תואר.
מעצבי אתרי אינטרנט, גרפיקאים, איש תמיכה, טכנאי מחשבים, מומחה תקשורת, כתב טכני, מנהל מערכת - אלו הן רק כמה מהמשרות שלהן ייתכן שלא יידרש תואר והעבודה היא מאוד מקצועית.

חזור להתחלה

שאלה 23: זה עתה סיימתי את לימודי ואין לי ניסיון. בחברות בהן התראיינתי רוצים ניסיון. מה אני יכול לעשות?

בחברות רבות כותבים במודעות: "בוגרים מצטיינים ללא ניסיון מוזמנים לפנות". זה נהדר אם אתה סטודנט מצטיין.
אנחנו, השאר, יכולים לנסות כמה דרכים אם הדלת הראשית נעולה. ראשית נסה את הדלת האחורית. הדלת האחורית בחברות רבות יכולה להיות "בודק תוכנה" או "איש תמיכה". אלו הם תפקידים מקצועיים (הדבר האחרון שאני רוצה זה הודעות שיטנה בדואר אלקטרוני מאנשים שבמקצוע). הדבר הטוב הוא שחברות רבות עשויות להגמיש את הדרישות למשרות אלו אם הן צריכות עוד אנשים. אחרי שכבר נכנסת לחברה, ייתכן שתוכל להגיע תוך כדי עבודה לצוות המתכנתים. חברות גדולות רבות מעודדות אותך ללמוד ולקחת קורסים על חשבון החברה. אני ממליץ מאוד למתחילים, הבאים ישר מהאוניברסיטה או מקורסים להסבה מקצועית, לעבוד שנה-שנתיים בחברה גדולה. עבדתי בארה"ב 4 שנים לאחר שסיימתי את לימודי עם תואר במדעי המחשב. העבודה הראשונה שלי בישראל הייתה 7 שנים באינטל. נתתי את הרזומה שלי לשומר בשער וביקשתי ממנו להעביר אותו למשאבי אנוש. במקרה התפנתה משרה של מנהל מערכת שעוד לא פורסמה. האם ציינתי כבר שתפילה קטנה ותזמון אף פעם לא יזיקו לחיפוש עבודה
J
עבדתי קשה באינטל אבל למדתי המון. הניסיון היה בהחלט שווה את זה. אם אתה חדש בארץ, עבודה בחברת בת של חברה אמריקאית תהיה התנסות טובה. מחסום השפה בדרך כלל נמוך יותר.

אם המשרה היא מעצב אתרי אינטרנט, כתב טכני או גרפיקאי, חשוב שתציג תיק עבודות כלשהו גם אם אין לך ניסיון. השתמש בפרויקט הגמר שלך מהלימודים. עבודה עבור ארגון התנדבותי בשביל גרושים או פחות מזה יכולה להיות טובה בשביל הנשמה ומשתלמת כדי להוסיף כמה שורות של ניסיון ברזומה שלך.

חזור להתחלה

שאלה 24. לגבי קורסי הסבה, האם אני ממליץ עליהם למי שמעוניין להחליף מקצוע למחשבים?

יש כיום בתי ספר פרטיים רבים המציעים קורסי הסבה במחשבים. רבים מהם נמשכים 9-6 חודשים והם מאוד אינטנסיביים ויקרים. מדי פעם הטכניון וחברות מציעים קורסי הסבה אינטנסיביים של 12-9 חודשים בהם החברות ישלמו את כל שכר הלימוד אם תצליח בלימודים והם יעסיקו אותך. יש חברות שיש להן תוכניות הכשרה משלהן אבל עליך להתחייב לעבוד בחברה שנתיים או שלוש. הצעות מסוג זה מופיעות מדי כמה חודשים בעיתונים בעברית.
לגבי בתי ספר פרטיים, לשכת העבודה לאקדמאים המקומית או משרד העבודה עשויים לשלם עבור ההסבה שלך. בדוק האם אתה זכאי לכך. בכל מקרה, הקפד למלא אחר עצות פשוטות אלו לפני שאתה נרשם לקורס:

א. בקש מבית הספר רשימה של חברות שהעסיקו בוגרים של הקורס בו אתה רוצה ללמוד. דבר עם לפחות שלושה מהם על הסיכויים להתקבל לעבודה.

ב. בקש מבית הספר שמות של שלושה בוגרים שעובדים בתחום שאותו אתה רוצה ללמוד. כדאי לך גם להסתובב בבית הספר אחרי שעות הלימוד ולדבר עם כמה סטודנטים אקראיים על הקורס ועל המורים.

ג. שאל איזה עזרה ספציפית תקבל מבית הספר בחיפוש עבודה.

ד. שאל אנשים העוסקים במקצוע מה דעתם על בית הספר והמורים שלו.

יש רשימה חלקית של בתי ספר בתחתית דף האינטרנט הבא. זאת אינה רשימת המלצות:
www.jr.co.il/hotsites/i-edu.htm#technical

חזור להתחלה

שאלה 25. סוף סוף התקבלי לראיון הראשון שלי. הוא נקבע לשעה 10:00. מה עלי לעשות?

התייצב שם בשעה 09:40. רוב הסיכויים שייתנו לך למלא טופס על חייך וההסטוריה התעסוקתית שלך. הטופס יהיה קרוב לוודאי בעברית ובאנגלית אבל עליך להשתדל למלא אותו בעברית. ציין לעצמך להתייצב בשעה 09:15 בפעם הבאהJ
אל דאגה. ברוב הטפסים האלו שואלים את אותן השאלות. ביריד התעסוקה דאג לקחת הביתה 4-3 טפסים שונים של בקשה להתקבל לעבודה. בבית קח דף נייר וענה על כל השאלות בעברית. בראיון הבא שלך הוצא את דף התשובות בעברית שהבאת ותמלא את הטופס בקלילות. למה לטפס את הקיר כשאפשר ללכת מסביב! (זה מה שקורא כשגדלים בברוקלין). בינתיים, בראיון הנוכחי, תעשה את הטוב ביותר שאתה יכול.

חזור להתחלה

שאלה 26. האם אני יכול לדבר באנגלית בזמן הראיון?

אם יהיה לך מזל, המראיין ישאל אותך באיזו שפה אתה מעדיף להתראיין. אם העברית שלך טובה אז לך על זה. אם אתה נעצר בכל מילה שנייה אז התנצל והמשך באנגלית. זכור את מה שכתבת בטופס הבקשה:

דיבור בעברית: .....מצוין...טוב...סביר...חלש...ל"ר
קריאה בעברית:.....מצוין...טוב...סביר...חלש...ל"ר
כתיבה בעברית:.....מצוין...טוב...סביר...חלש...ל"ר

עכשיו זה זמן מצוין להזכיר לך שלא משתלם לשקר בטפסים או ברזומה שלך. השקר ישיג אותך. בחברות מסוימות יתקשרו לבוסים הקודמים שלך אפילו אם הם בקצה השני של העולם. אם יש לך בעיה להסביר מה עשית באנגלית, תהיה לך בעיה ממש גדולה לעשות זאת בעברית. התאמן על הראיון שלך עם חבר. כתוב על כרטיסיות את המילים אתה תמיד שוכח. המראיין בוודאי לא יתנגד אם תשלוף אותן בשעת הדחק. התאמן, התאמן, התאמן. אל תדאג. כמעט כל אחד הורס את הראיון הראשון או השני שלו. על תיכנס לדיכאון. למד משגיאותיך.

חזור להתחלה

שאלה 27. האם ראיונות עבודה שונים בישראל מבארצות אחרות?

בראיון הראשון או השני שלך בישראל אתה עשוי להיות מאוד מופתע מהשאלות האישיות שהמראיין ישאל. אנשים רבים יחשבו את זה ללא מנומס אבל צריך ללכת לראיון מוכנים לענות על שאלות מוזרות או חצי-אישיות. נסה להימנע מפוליטיקה ומדת. אלא אם אתה יודע בביטחה שנקודת ההשקפה היא אותו הדבר, הימנע מכך בצורה ידידותית. הרגזת המראיין לא תעזור לסיכויים שלך (אולי תרגיש יותר טוב אבל לפעמים טוב יותר לשתוק).
מה הגיל שלך? למה את לא נשואה? למה עלית לישראל? איפה אכלת צוהריים? מה ההורים שלך עושים? כפי שאמרתי, אל תהיה מופתע.

חזור להתחלה

שאלה 28. פרט לראיון באיזה נשק סודי הישראלים משתמשים כדי לראות אם אתה מתאים לעבודה?

כמה חברות נעזרות בחברות לניתוח כתב יד כדי לבחון את כתב היד שלך. שלחתי את הרזומה שלי והמכתב הנלווה מודפסים במדפסת לייזר (לפני 16 שנה). הם בטח חשבו שאני יקה (קונוטציה גרמנית לפרפקציוניסט). אני מניח שהם בחנו את הטופס שמילאתי. אני אישית חושב שזה שטויות.
בחברות רבות אחרי שקבעו בראיון הראשון שאתה עשוי להתאים, שולחים אותך למבחן פסיכומטרי (אם נבחנת בעבר ובאותה חברה בוחנת, החברה יכולה לקבל את התוצאות). בחינה זאת עולה למעסיק הפוטנציאלי כסף כך שזה מראה שהירשמת מישהו בראיון. אמרו לי (אז לפני זמן רב) להתייצב בתל אביב לבחינה. חשבתי שזה ייקח חצי שעה או גג שעה. מצחיק מאוד. חמש שעות.
כל דבר מציור תמונות דרך דיון קבוצתי ועד לשאלות "התאם בין המספרים". אל תיכנס לפאניקה כי זה לא מסוג המבחנים שאפשר להתכונן אליו וכל מה שאתה יכול לעשות זה רק להופיע. אני חושב שאתה יכול לקבל את החלקים שבכתב באנגלית. אני חושב שתמורת תשלום אתה יכול לקבל ראיון בחברה הבוחנת כדי לדעת במה אתה טוב לפי הבחינה. על תרוץ לקנות כרטיס בחזרה למולדת הישנה. הם יכולים לטעות לגמרי.

כמו בכל מקום אחר, בכמה חברות עשויים לתת לך בעיה או שאלות בכתב אם אתה מתראיין לתפקיד טכני או תכנותי. אם כתבת ברזומה שלך שאתה "יודע" 32 שפות מחשב, אני מקווה שבדקת את השפות הנדרשות לתפקיד זה לפני שהתייצבת לראיון.

יש חברות בהן יראיינו אותך 4-3 פעמים אנשים שונים או קבוצות שונות של אנשים. אני עברתי את זה בעבודה הראשונה שלי (אינטל) ובעבודה שאחריה (כיוון). הישאר רגוע וזכור מדוע עלית לישראל.

חזור להתחלה

שאלה 29. מה עוד להביא לראיון?

הבא אתך העתקים של כל התארים שלך, תעודות, קורסים שלמדת, תמונות ילדות (במחשבה שנייה, עזוב את תמונות הילדות). הם עשויים לבקש ממך העתק לתיוק. בחברות רבות קובעים חלק מהמשכורת שלך בהתבסס על תארים וקורסי מחשב רלבנטיים. וודא שיש לך לפחות 10 עותקים מכל דבר בבית. שמור את כל המסמכים המקוריים במקום בטוח. אם תאבד מסמך מקורי ואין לך שום העתק, זו בעיה רצינית להשיג תחליף כשאתה נמצא במרחק של אלפי קילומטרים מהמקור.

חזור להתחלה

שאלה 30. לאיזו משכורת אני יכול לצפות מעבודה בישראל?

אני יודע מה כולם חושבים: למה הוא שם את זה כל כך למטה בשאלה 30 ??? זה היה צריך להיות מספר אחת - נכון??
כסף זה לא הכל. בסדר...כסף זה חשוב. זאת השאלה הטעונה שכל אחד שואל אבל לאף אחד אין את התשובה הנכונה. זה תלוי מהי העבודה שלך, היכן אתה עובד וכמה אתה טוב במשא ומתן. כלל האצבע הוא שבממשלה משלמים את המשכורות הכי נמוכות אבל יש בדרך כלל הטבות נלוות המפצות על כך. אוניברסיטאות ובתי חולים הם הבאים בתור, אחריהם חברות ממשלתיות-למחצה ואחריהן התעשייה הפרטית. אם אתה עובד בממשלה דרך בית תוכנה או חברת ייעוץ ישלמו לך יותר מאשר לעובדי הממשלה הרגילים אבל לא תקבל את ההטבות הנלוות של הממשלה.
אל תיקח משכורת של משרת מחשבים ישראלית ותמיר אותה לדולרים. תיכנס לדיכאון. עליך להשוות אותה למשכורות ישראליות אחרות וליוקר המחייה הכאן. עדיין מדוכא? לך ובקר בתים של מקצועני מחשב ישראליים ממוצעים. יש סיכוי טוב מאוד שתמצא שם טלוויזיה צבעונית, וידאו, מכונת כביסה, מייבש כביסה - מפונקים כמוני
J ואביזרי נוחיות ביתיים מקובלים אחרים. באופן כללי (וכן, יש תמיד יוצאים מהכלל שם אתה שומע את הדברים הגרועים ביותר), אתה יכול לחיות חיים נחמדים מאד בישראל מעבודה במקצוע שלנו.
שים לב לכך שבאף אחת ממודעות הדרושים לא מציינים משכורת. אל תזכיר משכורת בהתחלת ראיון. כשהנושא עולה, אמור שאתה גמיש ושאינך מתמצא במשכורות בישראל. אם מציעים לך עבודה, קח כמה ימים כדי לבדוק את המשכורת עם חברים בתחום. היה מודע לכך שמשכורת היסוד היא לא החלק היחידי של חבילת השכר. בשנים האחרונות הוקמו בישראל חברות הזנק רבות. בשכר המשכורות שלי בשנה שעברה, 36% מהאנשים שענו כתבו שיש להם אופציות למניות. כן, כל אחד חולם לעבוד בחברה שתביא את הזהב (דהיינו: הנפקה ציבורית, IPO). רק זכור שעל כל הצלחה שעליה אתה שומע יש גם כישלונות. אם אתה רוצה לעבוד קשה ולקחת סיכון, לך על זה. רק זכור לשים קצת כסף בבנק לזמנים קשים אפשריים (למשל: נגמר הכסף למשכורות). אם אתה משחק אותה בגדול, זכור את האנשים הקטנים שעזרו לך להשיג את העבודה הזאת (מזומן בבקשה, לא מניות). המשכורת שלך יכולה להיות צמודה לדברים שונים: לדולר, לאינפלציה, לאינפלציה בחלקה, הצמדה לשכר הכללי. נסה להשיג במשא ומתן הצמדה לדולר או לאינפלציה במלואה. חשוב מאוד לקבוע דבר זה כשאתה מתחיל. קשה מאוד לקבל את זה לאחר מכן. ברוב החברות הגדולות יש מדיניות קבועה לכל החברה. בחברות קטנות אין. לפני 16 שנה שהאינפלציה הייתה מאוד גבוהה, ההצמדה הייתה חשובה מאוד. כיום נפוצה ההצמדה לדולר או לשיעור האינפלציה.

בחמש השנים האחרונות ערכתי סקר משכורות שנתי בין מנויי CJI. בשנה שעברה 594 אנשים ענו על הסקר.
סקר המשכורות פברואר 2000 של CJI נמצא בכתובת:

www.cji.co.il/docs.htm


זכור שהסקר נערך בפברואר והייתי אומר שהמשכורות היום גבוהות יותר.
אחרי 4-3 ראיונות, תקבל מושג מה אתה יכול להשיג בשוק.

חזור להתחלה

שאלה 31. איזה עוד הטבות כספיות יש פרט למשכורת הבסיס?

ביטוח מנהלים (5% העובד, 5% המעביד, 8.3% פיצויי פיטורין / פנסיית ביטוח חיים). חובה לשלם פיצויי פיטורין לעובד שעבד לפחות 12 חודשים ופוטר וכן במקרים הבאים: העסק פשט את הרגל, העובד גויס לצבא, התגייס למשטרה או לאחד מכוחות הביטחון האחרים, התחתן עם מישהו שגר מעל 40 ק"מ ממקום העבודה והעתיק את מקום מגוריו כתוצאה מכך, או תוך שנה מלידת תינוק.
היתרון כשהפיצויים הם בביטוח מנהלים הוא שהם מוגנים מנושים של המעסיק. הם על שם העובד והנושים של המעביד לא יכולים לעקל אותם אם הוא פושט את הרגל.
מקובל גם שמעסיקים משחררים את ביטוח המנהלים על כל חלקיו כולל פיצויי פיטורין לעובד אם העובד עוזב מרצונו (פרט למקרים קיצוניים כגון מעילה).

קרן השתלמות - תוכנית חיסכון פטורה ממס (אחרי 6 שנים) (2.5% העובד, 7.5% המעביד).
משכורת 13 (כמה משרדיםממשלתיים עדיין נותנים אותה)
ארוחות מסובסדות - רוב החברות
הסעה חינם מהבית לעבודה ובחזרה - קיים בחברות רבות בייחוד אם אתה עובד בעיר אחרת. החברות הגדולות שוכרות שירות הסעות מיוחד האוסף אותך ומחזיר אותך הביתה בשעות קבועות - מדלת לדלת.
בממשלה ובחברות הסתדרותיות יש תוספות כגון: קצובת ביגוד, תוספת רכב וכו'. אני מקווה שלמדת את הקורס "מבוא ללוקש הישראלי" במכללה.
השעות במשרדי הממשלה בדרך כלל טובות יותר מאשר בחברות פרטיות. תשמח לדעת שברוב החברות בישראל יש שבוע עבודה של חמישה ימים. לא עובדים בימי ששי. גדול, לא?
J
ועכשיו לחדשות הרעות: לקום ביום ראשן בבוקר
L
אין יותר מסיבות כריסמס, יש מסיבות פורים במקום. לא צריך עוד לבזבז ימי חופשה על חגים יהודיים. ימי חופשה הם אחד הדברים שעליהם יש לשאת ולתת למרות שבחברות גדולות יש מדיניות קבועה המבוססת על ותק. לפי החוק החברה חייבת לתת לך 14 יום בכל אחת מארבע השנים הראשונות שלך, 16 יום בשנה החמישית, 18 יום בשנה השישית, 21 בשביעית, ואז יום אחד נוסף מהשנה השמינית ומעלה עד לסך הכל של 28 יום בשנה. המעסיקים יכולים לתת יותר ימים מהמינימום.

חזור להתחלה

שאלה 32. פרט לחופשות, מה עוד יש?

עובד זכאי ליום וחצי של חופשת מחלה לחודש המצטברים מתחילת שנת העבודה ועד לסופה (סך הכל 18 ימים) ללא הפסד שכר. כמו כן, אם אתה חולה מעל שלושה ימים אתה חייב להביא אישור מהרופא שלך. בכל החברות יש חופש בחגים היהודיים וערב החג הוא בדרך כלל חצי יום (עבודה עד שעה 13:00). בכמה חברות (ובממשלה) יש חופש בחול המועד (סוכות ופסח).
החוק גם מחייב חופשה במקרים הבאים:
חתונה: 5 ימים
לידת ילד: בן יומיים, בת יום אחד
מוות של קרוב מדרגה ראשונה: 5 ימים
מוות של קרוב רחוק: יום אחד
ימים אישיים: 3 ימים (5 בכמה חברות)

חזור להתחלה

שאלה 33. מה קורא כשיוצאים לשלושים יום מילואים? האם מקבלים שכר?

ביטוח לאומי משלם לחברה שלך עבור הימים שאתה במילואים. אתה מקבל את שכרך במלואו.
זאת יכולה להיות חופשה נעימה או חובה לאומית טהורה, תלוי היכן אתה מוצב ומה מצבך המשפחתי. הכל תלוי במצב שלך. בהתאם לגילך ולמצבך המשפחתי בזמן העלייה לישראל, ייתכן שלא תצטרך לעשות הרבה מילואים. חלק מהעולים פטורים ממילואים אם הם מעל גיל מסוים. בדוק עם פקיד העלייה המקומי שלך או בקונסוליה הישראלית.

חזור להתחלה

שאלה 34. מדוע לא לעבוד במחשבים בצבא? שמעתי שהרבה חברות הזנק בישראל מנוהלות על ידי קציני צה"ל לשעבר.

אם אתה בן עשרה ומלאו לך 18 יגייסו אותך.
אם אתה בשנות העשרים המאוחרות או השלושים שלך ייתכן שהצבא לא ירצה אותך אלא אם הם ממש צריכים אותך לתפקיד ספציפי.
בדרך כלל צריך לחתום 5 שנים כדי להתקבל ליחידות המחשב של הצבא. יש יוצאים מהכלל. גם סיווג בטחוני יכול להיות בעיה לפעמים.

חזור להתחלה

שאלה 35. אני גר בירושלים אבל נוסע כל יום לעבודה בתל אביב. האם זה מצב נורמלי?

כן, אבל לאחרונה ירושלים מושכת יותר תעשייה פרטית. בשני פארקים טכנולוגיים (מלחה והר חוצבים) נמצאות עשרות מחברות ההזנק המובילות בישראל בתחום ההיי-טק.

חזור להתחלה

שאלה 36. אילו פארקים טכנולוגים נוספים יש בישראל? האם כדאי לבקר בהם ולעבור מחברה לחברה עם הרזומה שלי?

כן לגבי לעבור מחברה לחברה אם אתה יודע איך לגשת אליהן. לפעמים, אם יש לך מזל, תוכל אפילו להתקבל לראיון על המקום. אבל הבא בחשבון שאנשים עסוקים ויבקשו ממך רק להשאיר את הרזומה שלך. אני עשיתי את זה לפני 16 שנה עם אינטל וזה עבד.
כמה מהפרקים הטכנולוגיים או האזורים בישראל שיש בהם מספר רב של חברות היי-טק:
בצפון - תפן, חיפה - מת"מ,
אזור התעשייה של הרצליה, תל אביב - עתידים,
אור יהודה, לוד.

תוכל למצוא פארקים נוספים ברשימה שבכתובת:
www.incubators.org.il

חזור להתחלה

שאלה 37. אני מחפש עבודה כבר 6 חודשים ובא לי לעזוב את הארץ. המקום הזה לא בשבילי. אני לעולם לא אלמד עברית. הישראלים מדברים מהר מדי. נהג המונית כמעט הרג אותי בדרך לראיון האחרון שלי. דני רופ אמר בטלוויזיה שיהיה יום יפה ומאוד חם לי. בשקית החלב מהמכולת הייתה נזילה ואני מריח כמו חלב מקולקל. האם טעיתי כשעזבתי את העבודה הנהדרת שלי בקליפורניה? אני מתגעגע להורים שלי, לאחים ולאחיות שלי, לדודנים שלי ולחברים שלי. אני מתגעגע לתוכנית של דיוויד לטרמן.
אני רוצה הביתה!

היי, תירגע. בוא נשים את הדברים בפרספקטיבה. אתה אומר שאתה נמצא בארץ ששה חודשים ועוד לא מצאת עבודה. כמה זמן באמת חיפשת? לקח לך 4-3 שבועות למצוא מקום מגורים, לארגן את כל ניירת העלייה שלך כולל ריצה לעשרות מקומות ומשרדים. בוודאי גם למדת באולפן בארבעת החודשים הראשונים. כמה שעות ביום באמת חיפשת עבודה בין השיעורים לשיעורי הבית? מה לגבי השבועיים-שלושה שסיירת בארץ? היית מתכנת פיננסי בבנק בקליפורניה; האם שלחת את הרזומה שלך לכל הבנקים וחברות הביטוח בישראל? מה לגבי כל לשכות השירות שמספקות שירותי הכנת משכורת וראיית חשבון לחברות?
האם ביקרת בלשכת ההשמה של שירות התעסוקה? נגמרה לך הזכאות לדמי אבטלה אז הפסקת ללכת? אתה חושב שהם יגרשו אותך או יתנגדו לזה שתסתכל ברשימות המשרות שהם תולים על לוח המודעות? האם פתחת את דפי זהב כדי למצוא כמה חברות עוסקות בייעוץ פיננסי? האם אתה יודע שלכמעט כל החברות הגדולות בישראל יש מחלקת כספים כלשהי וברבות מהן יש מחשבים? אתה מתחיל לתפוס את העניין?

קצת דרמטי אבל הבנת את הנקודה. קל מאוד לקום פתאום בוקר אחד ולהתחרט על זה שעלית לישראל. זה יכול להיות קשיים במציאת עבודה או מקום מגורים; קניית מכשירי החשמל הראשונים שלך או לנסות להבין את הקריין של החדשות. זה יכול להיות הגעגועים שכל עולה מרגיש מדי פעם, אם הולך לך טוב או לא. זה טבעי. זכור שרוב הישראלים היו עולים אבל הם מהר מאוד שוכחים איך זה. שב, הרגע, ובדוק מה קורה. אתה מסתגל לחיים חדשים בתרבות שונה ובשפה שונה. אם היית מחפש עבודה "במולדת הישנה" ייתכן שהיית נתקל באותן בעיות במציאת העבודה הראשונה שלך. אפילו עם ניסיון, יכול להיות שתתקשה במציאת העבודה הראשונה שלך בישראל. הבעיה היא שאתה גם מסתגל לסגנון חיים שונה. תן לזה סיכוי.

כשאתה מתקשר לחו"ל או כותב לשם, לאנשים בצד השני אין מושג מה עובר עליך. ישראלים רבים יעזרו לך. יש ישראלים (כולל הפקיד שעיצבן אותך) שלא זוכרים איך זה היה להיות עולה. אם הם כן זוכרים, חלק מהם יגידו כמה קל לך. "בימים ההם" היה קשה ומסוכן לעלות לישראל. קל להם להגיד כשהם לא היו צריכים להתמודד עם העובדה שכל משרד שאליו ניסית להגיע היום פתוח בשעות שונות מאשר 9-5 כמו שאתה רגיל.

נשמע מטורף? כשאתה מחפש עבודה והדברים אינם מתנהלים כפי שתכננת, כל דבר קטן יכול לאבד פרופורציות.
תמצא את אותה העבודה. תקבל את המשכורת הראשונה בישראל ותצא לחגוג. תלמד איך להגיד ++C בעברית (++C - אתה רואה, זה היה קל). פשוט חכה. בעוד שנה או שנתיים תוכל לשבת עם עולה שזה עתה הגיע ולספר יופי של סיפורים. אתה בעצמך תופתע ממה שעברת ושעשית את זה. תוכל לעזור לו למצוא עבודה טובה ולעזור לו לעלות בהצלחה.

שיהיה לך חיפוש עבודה חלק ומוצלח!

יעקב ריצ'מן

מקום לידה: ברוקלין, ניו יורק
תאריך עלייה: 30 באוגוסט 1984
הבית: בישראל

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
מסמך זה נמצא באתר האינטרנט של CJI בכתובת:
www.cji.co.il
אנא כלול כתובת אינטרנט זאת אם אתה מעביר או מפרסם מסמך זה בחלקו או בשלמותו.

כל הזכויות שמורות ליעקב ריצ'מן, 2000 jrichman@jr.co.il

תרגום לעברית: נחום שרשבסקי תרגום ועריכה, 02-643-5139, nasher@actcom.co.il

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -


שאלות והערות
e-mail:
jrichman@jr.co.il


חזרה לדף המקורות